پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397صفحه اول روزنامه های امروز

حلول ماه پر خیر وبرکت شعبان بر هموطنان مبارک باد


درباره نامزدهای ذخیره محور «اصلاحات – اعتدال» کمتر کسی و حتی بدبین‌ترین فرد فکرش را نمی‌کرد که سال ۹۲ صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی تایید نشود، لذا بسیار ساده خواهیم بود اگر به این وعده‌ها دلخوش کرده و دست بسته وارد انتخابات شویم، تا انتخابات مجلس نهم در سال ۹۰ رقم بخورد

تاریخ مطلب: 18 دی 1395

درباره نامزدهای ذخیره محور «اصلاحات – اعتدال»
کمتر کسی و حتی بدبین‌ترین فرد فکرش را نمی‌کرد که سال ۹۲ صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی تایید نشود، لذا بسیار ساده خواهیم بود اگر به این وعده‌ها دلخوش کرده و دست بسته وارد انتخابات شویم، تا انتخابات مجلس نهم در سال ۹۰ رقم بخورد

به گزارش اصلاحات نیوز: هر چه بگویند و بنویسند که «احتمال رد صلاحیت آقای روحانی» برای دوره دوم کاندیداتوری‌اش «بعید و غیرممکن» است اما در مقابل، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخشان آب پاکی روی دستشان ریخت که: «هیچ ضمانتی برای تایید صلاحیت دور دوم رئیس جمهورهای قبلی وجود نداشته و ندارد.» گرچه بعداً یک روحانی اصولگرا در مصاحبه‌ای خاطرنشان کرد که «پروژه رد صلاحیت روحانی»، ساخته شده توسط حامیان خودش است تا با مظلوم‌نمایی آرای او را در انتخابات پیش رو افزایش دهند.

به گفته قربانی منظور سخنگوی شورای نگهبان از احتمال عدم تایید صلاحیت رئیس جمهور، شخص روحانی نبوده و شامل همه روسای جمهور گذشته و آینده می‌شود و مراد صرفاً آقای روحانی نبوده است اما یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب به «بهار» گفت: «کمتر کسی و حتی بدبین‌ترین فرد فکرش را نمی‌کرد که سال ۹۲ صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی تایید نشود، لذا بسیار ساده خواهیم بود اگر به این وعده‌ها دلخوش کرده و دست بسته وارد انتخابات شویم، تا انتخابات مجلس نهم در سال ۹۰ رقم بخورد». منظور او عدم ارائه لیست انتخاباتی در آن انتخابات و شکل‌گیری مجلس کاملاً اصولگرا بود.
به جز حکایت فوق، هجمه‌های صورت گرفته علیه شخص روحانی طی دوره اول مسئولیتش که این اواخر توسط رسانه‌های تندرو (که عمدتاً همان حامیان تفکر احمدی‌نژاد هستند)، فضای سنگینی علیه او و دولتش راه انداخته و حتی دستاوردهای بزرگش همچون رفع تحریم‌ها و تثبیت اقتصادی کشور و ممانعت از سقوط حتمی اقتصاد ایران را به چالش گرفته‌اند این‌گونه مستفاد شود تا روحانی نیز همچون دیگر دولت اصلاحات در پایان دوره اول ریاست جمهوری‌اش به شدت از این همه فشار و هجمه دلگیر و خسته شده باشد تا حدی که برای کاندیداتوری مجددش دچار ابهام و شک و تردید شود. همان‌طوری که رئیس دولت اصلاحات شد و با خواهش و تمنای اطرافیانش تن به کاندیداتوری مجدد داد و حکایت روحانی هم ظاهراً همین‌گونه است!یک مقام دولتی به بهار می‌گوید: «روحانی چرا دلگیر نباشد، چرا خسته‌ نشده باشد، وقتی این همه علیه‌اش فضاسازی می‌شود؟!» و یادآوری می‌کند: «مگر روزنامه حامی احمدی‌نژاد همین چند روز پیش عکس برادرش را در تمام صفحه اولش به چاپ نرساند و او را رسماً به دزدی و حیف و میل اموال عمومی متهم نکرد؟ چرا هیچ‌کس هم به آنها نمی‌گوید چگونه فردی را که حتی یک مورد پرونده اتهامی در دادگاه ندارد به این راحتی به عنوان یک مجرم اقتصادی به افکار عمومی معرفی می‌کنید؟! با این اوضاع رئیس جمهور نباید رنجیده و دلخور شود؟! » از سوی دیگر بسیاری معتقدند که رئیس جمهور در این ۴ ساله قبل از اینکه از تندروها و حامیان سابق احمدی‌نژاد ضربه بخورد و فشار تحمل کند، از درون دولت خود خصوصاً برخی وزرای بی‌تفاوت و منفعلش و از آن مهم‌تر گروه رسانه‌ای‌اش ضربه خورده که معلوم نیست در طول این تقریباً ۴ ساله اصولاً کجا و با کی هستند؟!

به زعم یکی از فعالان رسانه‌ای اصولگرا، اگر این چند روزنامه و سایت اصلاح‌طلب تمام‌قد از روحانی در این چند سال حمایت نمی‌کردند، اوضاع و احوال او بدتر از اینکه هست بود، زیرا اصولاً تیم رسانه‌ای دولت در این معادله همواره غایب است و به تعبیری اصلاً دولت روحانی گروه رسانه‌ای ندارد!!

کاندیدای ذخیره!

با ترسیم اوضاع کنونی و پازل‌های مطرح شده در این گزارش، به نظر می‌رسد که نزدیکان و اطرافیان و احزاب‌ حامی رئیس‌جمهوری به یک خروجی قطعی رسیده‌اند. به هر حال ۲ احتمال (هر چند ضعیف) وجود دارد؛

۱-عدم رضایت روحانی برای کاندیداتوری
۲-احتمال عدم تایید صلاحیتش در صورت کاندیداتوری

بااین دو احتمال؛ ضرورت ورود یک تا چند گزینه معتبر و صاحب مقبولیت برای انتخابات آینده حتمی است تا جبهه‌ حامیان اعتدال و اصلاحات دچار فرصت‌سوزی نشود. به یاد داشته باشیم که سال ۹۲ نیز آقای روحانی قصد داشت همزمان با اعلام کاندیداتوری هاشمی، خیلی سریع از کاندیداتوری اعلام انصراف دهد، اما تجربه هاشمی به او گوشزد کرد که بماند زیرا احتمال هر چیزی وجود دارد؛ حتی احتمال رد صلاحیت خودش! همین‌گونه هم شد! حالا هم احتمال هر چیزی وجود دارد! هر چند بگویند که احتمال عدم صلاحیت روحانی بسیار ضعیف است، اما به هر حال یک احتمال است. لذا طی یکی دو هفته اخیر در بین محافل حامیان دولت و جبهه اصلاحات موضوع آلترناتیوی آقای روحانی در صورت بروز آن احتمال (هر چند ضعیف) به شدت روی میز قرار گرفته است.

ظریف؛ گزینه اصلی پس از روحانی
شنیده‌های خبرنگار ما حاکی ا‌ست با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط برخی نهادهای رسمی، در حال حاضر محمدجواد ظریف یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی کشور در بین آحاد مختلف مردم ایران می‌باشد. همین موضوع به اضافه سابقه نزدیکی او با محافل اعتدال و اصلاح‌طلب، اتاق فکر انتخاباتی حامیان روحانی را به این نتیجه می‌رساند که ظریف مناسب‌ترین کاندیدا برای بروز «احتمالات ضعیف» است. کاندیدایی که میزان رای‌اش تقریباً مسجل است و مقبولیت بسیار بالایی دارد.

گزینه‌های دیگر
در کنار ظریف، سخن از عارف و پزشکیان است و البته علی مطهری. شنیده‌های خبرنگار بهار حاکی ا‌ست که عارف، در این دوره قصد کاندیداتوری ندارد. ظاهراً علت این امر، احتمال بیشتر حضور مجدد و همچنین تایید صلاحیت آقای روحانی است، تا احتمال ضعیف، عدم حضور یا عدم صلاحیتش، لذا عارف نمی‌خواهد به کاندیدای همواره «منصرف» مشهور شود، زیرا به هر حال در صورت عدم بروز آن «احتمال ضعیف» روحانی تنها کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان خواهد بود و هیچ کاندیدایی از این جبهه با او رقابت نخواهد کرد.

/بهار


Copyright © 2013-16 ahad-esmaeili.ir all rights reserved.
Designed by: EasySoft.ir